Warning: A non-numeric value encountered in /home/klient.dhosting.pl/k4abpro1/jola-dk.com/public_html/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5480

Zdarza Ci się słuchać żalów rodziny i przyjaciół na temat tego jak fajnie byłoby mieć własny dom? Snują marzenia (które są zgubne, ale o tym w następnym poście) na temat tego jak to byłoby cudownie zyskać nieco spokoju i prywatności, a przede wszystkim dodatkową przestrzeń, którą można by przeznaczyć na garderobę, sypialnię bądź dodatkową łazienkę i z reguły kończą swoje wywody słowami „no ale to nie takie proste”. Czytając to uśmiechasz się, bo u Ciebie jest dokładnie tak samo?

 

Otóż sprawa jest banalnie prosta: bardzo łatwo można zostać właścicielem domu. Wystarczy tego chcieć. Wiem, że to kolokwialny, stale powtarzany tekst, jednak innej prawidłowej odpowiedzi nie ma. To Twoje pragnienia wyznaczają cele a one właśnie mobilizują Cię do działania. Ktoś, kto opowiada o tym jak bardzo marzy (i znów te nieszczęsne marzenia!) o domu, ale podczas każdej rozmowy na temat zakupu nieruchomości wymienia jedynie wady zakupu/budowy domu a swoją wypowiedź kwituje klasycznym „no ale to nie takie proste”, tak naprawdę wcale nie chce stać się jego właścicielem. Proste.Jeżeli nadal uważasz, że Twoim celem jest posiadanie domu, postaraj się ten cel sprecyzować jak najdokładniej – w końcu musisz wiedzieć do czego konkretnie dążysz. Słowo „dom” jest zbyt ogólnikowe. Cele pośrednie prowadzące do osiągnięcia celu głównego ustalisz na podstawie poniższej ścieżki:

1. Przede wszystkim, zastanów się czy naprawdę chcesz zostać właścicielem domu, czy może jednak lepszym rozwiązaniem będzie mieszkanie. Dowiesz się tego czytając ten post.

2. Po przeczytaniu posta nadal uważasz, że dom to coś dla Ciebie? Brawo! Kolejnym krokiem będzie wybór odpowiedniego typu. Jak już napisałam powyżej – słowo „dom” jest zbyt ogólnikowe. Jaki rodzaj domu będzie najlepszym wyborem? Dom wolnostojący, bliźniaczy, a może szeregowy? Tego z kolei dowiesz się tutaj.

3. Typ nieruchomości został określony (dom), wybrany został właściwy rodzaj (wolnostojący/bliźniaczy/szeregowy). Teraz nadszedł czas, aby zdecydować czy swój dom zakupisz od dewelopera, wybudujesz wg własnego projektu, a może odkupisz stary dom i odremontujesz go? Na to pytanie odpowiesz sobie po przeczytaniu poniższego tekstu (o ile rzecz jasna dotrzesz do końca tego długiego posta :)).

 

BUDOWA DOMU WG WŁASNEGO PROJEKTU

W Twojej głowie widnieje wizja domu idealnego? Lubisz decydować o wszystkim i mieć pod kontrolą każde (nawet najdrobniejsze) czynności związane z przedsięwzięciami, które podejmujesz? Dysponujesz sporym zapasem czasu i na czas budowy masz gdzie mieszkać, przez co nie narażasz się na podwójne koszty utrzymania obecnego lokum + placu budowy (albo najzwyczajniej w świecie stać Cię na to, aby te koszty ponosić)? BUDUJ, BUDUJ, BUDUJ! Satysfakcja z dzieła które stworzysz będzie nie do opisania, a Twój dom będzie naprawdę TWÓJ!

KUPNO DOMU OD DEWELOPERA

Bryła budynku oraz elewacja zewnętrzna jest dla Ciebie nieistotna, w związku z czym nie chcesz marnować kilku miesięcy na projekty, uzgodnienia i budowę domu? Pomimo najszczerszych chęci nie możesz sobie na to pozwolić z uwagi na brak środków na utrzymanie dwóch nieruchomości? Generalny remont starego domu również odpada, bo najlepszym rozwiązaniem będzie częściowy remont bez zbędnych kosztów, przeprowadzka do domu i dalsze, spokojne urządzanie gniazdka? A może chcesz w szybki i komfortowy sposób nabyć nieruchomość? ZAJRZYJ DO OFERT DEWELOPERÓW – można znaleźć naprawdę ciekawe oferty. Uważaj jednak na nieuczciwe firmy, które budują przy użyciu materiałów kiepskiej jakości, przez co dom, który pozornie wydawał się dobrą inwestycją okazuje się skarbonką bez dna.

KUPNO STAREGO DOMU DO REMONTU

Jesteś w stanie poświęcić kilka najbliższych miesięcy, a nawet i lat (w przypadku gdy wszystkie roboty wykonywane są samodzielnie) na remontowanie i dopieszczanie swojego domu? A może dom został odziedziczony po kimś bliskim i oprócz wartości majątkowej, posiada również wartość sentymentalną? Lubisz klimat starych wnętrz lub po prostu stać się jedynie na odkupienie starego domu, którego stan nadaje się do zamieszkania, a gruntowny remont planujesz odłożyć na kilka lat (wersja bardzo często preferowana przez osoby zmieniające mieszkanie na dom, chcące uniknąć sporych wydatków „na start” i gotowe przeznaczać pieniądze, dotychczas płacone na poczet czynszu, na stopniowe remontowanie i urządzanie kupionego domu)? Koniecznie przejrzyj serwisy ogłoszeniowe i SPRAWDŹ, CZY W TWOJEJ OKOLICY JEST INTERESUJĄCY, STARY DOM NA SPRZEDAŻ.

 

Celowo pominęłam kwestie typu „posiadam już działkę więc muszę wybudować na niej dom” czy „dom to spadek po babci więc muszę go wyremontować” bo dla jednego będzie to oczywiste a ktoś inny, kogo celem będzie wybudowanie swojego domu, wybierze wariant sprzedaży nieruchomości i wybudowanie własnej. Nie poruszałam też tematu kosztów poszczególnych wariantów, bo to kwestia indywidualna i można by rozważać na tysiąc sposobów która z wersji jest najtańsza.

źródła zdjęć: http://otodom.pl/, http://kmbuilding.gratka.pl/, http://www.choicehomewarranty.com/