Warning: A non-numeric value encountered in /home/klient.dhosting.pl/k4abpro1/jola-dk.com/public_html/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5480

Korzystanie z usług pośrednika nieruchomości z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Ostatnimi czasy standardem staje się także korzystanie z usług home stagera. Home staging to super sprawa, bo jak wiadomo klienci zazwyczaj „kupują oczami” i w tym przypadku „miłość od pierwszego wejrzenia” naprawdę funkcjonuje.

Wnętrza, ich aranżacje i metamorfozy to moja pasja. Jakiś czas temu pracowałam jako pośrednik nieruchomości więc być może jestem nieobiektywna mówiąc, że usługi pośredników są niezbędne a w home stager’ów warto inwestować. Mimo to rozumiem, że są osoby, które nie mogą sobie pozwolić na takie inwestycje lub po prostu mają inne zdanie niż ja i nie chcą płacić za pośrednictwo w sprzedaży bądź kupnie nieruchomości.

 

źródło: www.pexels.com

 

PRZYGOTOWANIE NIERUCHOMOŚCI NA SPRZEDAŻ

Najprostszym sposobem byłby wspomniany wcześniej home-staging. Jednak zazwyczaj sprzedaż nieruchomości wiąże się z nabyciem innej i zrozumiałe jest, że w tym momencie niewiele osób chce inwestować jakiekolwiek środki finansowe, które można by przeznaczyć ma remont lub urządzanie nowych czterech kątów. Co więc warto zrobić?

 • przede wszystkim posprzątać! – i chociaż wydaje się to śmieszne to uwierzcie, że nie raz spotkałam się z sytuacją, w której przyszłam na zaplanowaną sesję nieruchomości, a dom czy mieszkanie były po prostu nieposprzątane. Nieumyte okna, brudne ściany i okruchy na sofie – to wszystko naprawdę będzie widoczne na zdjęciach a przecież nie warto zniechęcać potencjalnego klienta do odwiedzenia naszej nieruchomości już na etapie oglądania ogłoszenia…
 • pochować zdjęcia rodzinne i inne przedmioty osobiste – zapakowane w karton z powodzeniem mogą poczekać aż znajdzie się dla nich miejsce na nowym lokum. Portrety dzieci wiszące na ścianie nie powinny być widoczne na zdjęciach zawartych w ogłoszeniu a ich późniejsze zakrywanie w programie graficznym nie wygląda zbyt korzystnie. Pamiątki z podróży, które Wy darzycie sentymentem dla innych są zakurzonymi bibelotami, które wprowadzają niepotrzebny chaos.
 • zakryć posterami brudne ściany i miejsca po zdjęciach – skoro odpada malowanie, a zdjęcia ze ścian zostały ściągnięte to warto zakryć czymś plamy, które po nich zostaną. Wydruk posterów i oprawienie ich w ramki to groszowe sprawy a z powodzeniem ukryją niedoskonałości wnętrz.
 • ułożyć poduszki na sofie – skoro już są to powinny stanowić ozdobę wnętrza a nie zostać bezmyślnie rozrzucone – z pozoru błaha sprawa ale poduszki potrafią zdziałać cuda podczas prezentacji wnętrz za sprawą fotografii.
 • wstawić do wazonu świeże kwiaty – jeżeli nie preferujecie tego co na dzień to warto pokusić się o świeże kwiaty we wnętrzu chociaż przed przystąpieniem do sesji nieruchomości i na czas jej prezentacji – prezentują się elegancko i nadają wnętrzom przytulności.

źródło: www.pexels.com

 

ZDJĘCIA NIERUCHOMOŚCI

Przygotowanie zdjęć nieruchomości do sesji niekoniecznie wymaga zatrudnienia profesjonalnego fotografa. Aktualnie coraz więcej osób interesuje się fotografią więc jeżeli posiadasz w swoim otoczeniu fotografa-amatora to warto poprosić go o pomoc – nawet jeżeli zdjęcia nie będą idealne to z pewnością będą lepsze niż w sytuacji gdy przypadkowa osoba wykona kilka przypadkowych zdjęć. Czym warto się kierować podczas wykonywania zdjęć nieruchomości na sprzedaż, jeżeli wśród rodziny i znajomych nie znajdujesz pasjonata fotografii?

 • zdjęcia wykonuj przy świetle dziennym – wtedy wnętrza prezentują się najlepiej. Nawet jeżeli uważasz, że Twój salon jest klimatyczny to niekoniecznie będziesz w stanie przedstawić to za pośrednictwem zdjęć, nie mając odpowiednich umiejętności. Może się okazać, że wnętrze które uważasz za klimatyczne, inni odbiorą jako ponure.
 • wykonuj szerokie kadry – gwarantuję Ci, że podczas poszukiwań idealnej nieruchomości klienci nie będą zwracali uwagi na artystyczne ujęcia. Zamiast faktury Twoich zasłon, zdecydowanie woleliby zobaczyć salon w całej okazałości.
 • zaprezentuj wszystkie pomieszczenia – nie ma nic gorszego niż wstawianie zaledwie kilku zdjęć. Jeżeli w opisie jest mowa o trzech pokojach to klienci chcą zobaczyć trzy pokoje a nie tylko jeden. Bardzo często sprzedający wykonują zdjęcia tylko tego pomieszczenia, które jest w najlepszym stanie. Dla kupujących nie ma nic gorszego niż umówić się na prezentację i wyjść rozczarowanym bo okazuje się, że chociaż salon wyglądał zachęcająco to dwie sypialnie wymagają generalnego remontu, a oni poszukują lokum w standardzie „do wprowadzenia”. Warto zaprezentować wszystkie pomieszczenia jakie znajdują się w nieruchomości bo dzięki temu kupujący są w stanie określić, czy dany dom lub mieszkanie spełniają ich oczekiwania. Po co tracić czas na bezowocne prezentacje?
 • nie ukrywaj defektów! – wiem, że to trochę wbrew zasadom home-stagingu ale w sprzedaży nieruchomości nie chodzi o to, żeby kilkadziesiąt osób przybiegło ją zobaczyć – lepiej żeby przyszła jedna ale finalnie była zdecydowana na jej nabycie. Nie mam na myśli prezentowania w ogłoszeniu wszystkiego, co wymaga drobnej naprawy ale jeżeli piszesz, że „łazienka wymaga remontu” to zrób zdjęcia wspomnianej łazienki. Pojęcie „do remontu” jest bardzo szerokie i dla każdego oznacza coś innego – wnętrze, które dla jednego klienta będzie „do remontu”, dla innego może okazać się „do zamieszkania” (i odwrotnie).
 • otoczenie ma znaczenie! – wykonaj kilka zdjęć prezentujących widok z okna, a w przypadku sprzedaży domu jednorodzinnego, zdjęcia prezentujące ogród. (Oczywiście nie warto kusić się na prezentację otoczenia, gdy za bardzo wskazuje adres nieruchomości…)

źródło: www.pexels.com

 

PRZYGOTOWANIE OGŁOSZENIA SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI

Zbyt mała ilość zdjęć lub fotografie, z których zupełnie nic nie wynika to tylko jedna z rzeczy, która bardzo mnie wkurzała gdy szukałam mieszkania i przeglądałam setki ogłoszeń. Treść, z której zupełnie nic nie wynika może zniechęcić wiele osób. Co warto umieścić w treści ogłoszenia, oprócz: „M3 na sprzedaż, 51 m2”?

 • orientacyjna lokalizacja nieruchomości (w przypadku mieszkania można podać osiedle i ulicę)
 • powierzchnia nieruchomości
 • ilość pomieszczeń (w przypadku domu podana z podziałem na poszczególne kondygnacje)
 • informacja, czy któreś z pomieszczeń są przejściowe
 • piętro oraz ilość pięter znajdujących się w bloku
 • obecność windy
 • obecność balkonu
 • obecność piwnicy
 • odległość od parkingu
 • odległość od centrum, sklepów i innych kluczowych miejsc
 • opis standardu (rodzaj instalacji, materiał okien i drzwi, opis materiałów znajdujących się na podłogach i ścianach poszczególnych pomieszczeń, opis mebli i urządzeń, które pozostają na wyposażeniu)
 • koszty utrzymania (w przypadku mieszkań, wysokość czynszu z podaniem ilości zameldowanych osób)

źródło: www.pexels.com

 

Posiadając zdjęcia nieruchomości i jej pełny opis pozostaje już tylko umieszczenie ofert na najbardziej popularnych serwisach. Warto również poprosić znajomych o udostępnienie ogłoszeń. Wierzę, że profesjonalnie przygotowane ogłoszenie ułatwi kupującym podjęcie decyzji, czy dana nieruchomość spełnia ich oczekiwania, a sprzedającym zaoszczędzi niekończących się telefonów i codziennych (niepotrzebnych) odwiedzin klientów – na prezentację nieruchomości zdecydują się Ci klienci, którzy naprawdę zainteresowani są zakupem.