Warning: A non-numeric value encountered in /home/klient.dhosting.pl/k4abpro1/jola-dk.com/public_html/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5480
W ostatnim poście przedstawiłam zestawy kolorystyczne, których nie należy stosować we wnętrzach. Dziś przygotowałam zestawy, które z powodzeniem można łączyć. Jakie są zasady dotyczące doboru kolorów?

 

Poszukiwania idealnych kolorów warto rozpocząć od przeglądania katalogów producentów. Zawarte w nich realizacje mogą stanowić świetną inspirację

 

.

Jedną z głównych zasad łączenia kolorów jest zachowanie odpowiednich proporcji (70 – 20 – 10), które zapewniają harmonię. 70% powinien stanowić kolor podstawowy, 20% kolor uzupełniający i 10% kolor kontrastowy.

Mam świadomość, że mimo wszystko istnieją osoby, które lubią otrzymać gotowe rozwiązania bo nie czują się w tym temacie najlepiej. Dlatego też chwyciłam za wzornik kolorów Magnata oraz Śnieżki i przygotowałam kilka sprawdzonych zestawów 

.

fot. Maciek Kowalski

 

fot. Maciek Kowalski

 

fot. Maciek Kowalski

 

Osoby, które nie są zdecydowane co do stylu, jaki chciałyby zastosować w swoich wnętrzach a dodatkowo nie posiadają wrodzonego wyczucia łączenia kolorów, powinny zdecydować się na neutralne barwy. Świetnie sprzyja temu aktualnie modny styl skandynawski. Biel i różne odcienie szarości to zawsze dobre rozwiązanie.

 

I nie zawsze muszą być to chłodne odcienie, co widać na powyższym zestawieniu.

 

Mam świadomość, że niektórzy nie są miłośnikami stylu skandynawskiego i pomimo panujących trendów nadal uwielbiają przebywać w otoczeniu brązów i beżów. Chcąc zastosować akcent kolorystyczny w takim wnętrzu, warto skusić się na ciekawe, a zarazem niekrzykliwe barwy.

 

Biele, czernie i szarości to kolory, które wiele osób również chciałoby ożywić kolorem. Do tej gamy kolorystycznej świetnie wpiszą się błękity. Takie zestawienie jest bardzo uniwersalne i sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

 

Pokoje dziecięce to często jeden z największych problemów. Chcąc zastosować spokojny, błękitny kolor w pokoju chłopca warto przełamać go różnymi odcieniami szarości. Dzięki temu nabiera charakteru.

 

Z kolei pokój dziewczynki niekoniecznie musi wpisywać się w słodki styl Barbie. W tym przypadku również warto sięgnąć po odcienie szarości. W połączeniu z nimi róż prezentuje się naprawdę dobrze.

Chcąc stworzyć neutralne, spokojne wnętrze, najlepszym wyjściem jest zastosowanie delikatnych kolorów. Stanowią one świetne tło do mebli i dodatków w wielu kolorach. Jeżeli jednak potrzeba eksperymentowania kusi bardziej niż zasady łączenia kolorów – warto zaszaleć. To tylko ściany, które zawsze można przemalować. Wybór kolorów jest obecnie naprawdę ogromny więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie! Ja póki co pozostaję przy ukochanej, monochromatycznej kolorystyce. 🙂
* post powstał przy współpracy z firmą Śnieżka