Warning: A non-numeric value encountered in /home/klient.dhosting.pl/k4abpro1/jola-dk.com/public_html/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5480
Właściwa aranżacja wnętrz istotna jest nie tylko w przypadku wnętrz mieszkalnych, ale także tych użyteczności publicznej: restauracji, urzędów, szpitali, szkół oraz wielu innych miejsc, w których przebywa współczesny człowiek. Od tego, jak wygląda nasze otoczenie, w znacznej mierze zależy nasze samopoczucie i sposób zachowania. Najpełniej wyraził to John Pile:
„Budynki i ich wnętrza projektowało się i projektuje w taki sposób, aby służyły określonym celom i pozostawały w zgodzie z panującym stylem, z kolei one wywierają wpływ na działania i sposób życia ludzi tak długo, jak długo są przez nich użytkowane.”*
Nie mamy bezpośredniego wpływu na to, jak wyglądają przestrzenie użyteczności publicznej (chyba że zajmujemy się ich projektowaniem), jednak mamy wpływ na to, jak wygląda miejsce, w którym mieszkamy. Warto więc zadbać o to, aby było ono zaprojektowane w sposób właściwy. Pierwsze wnętrza mieszkalne miały spełniać niewiele wymogów: zapewnić pewien sposób bezpieczeństwa i wygody. Obecnie wymagania są znacznie bardziej wygórowane, a wynika to z faktu, iż większość swojego życia spędzamy we wnętrzach, w związku z czym pozytywne odczucia estetyczne są równie istotne, jak funkcjonalność.
Na szczęście, coraz większa część społeczeństwa myśli w taki sposób i w myśl zasady „czym skorupka za młodu…”, poczucie estetyki zaczyna być kształtowane u dzieci już od najmłodszych lat, nie tylko podczas szkolnych zajęć z plastyki, ale również w domu. Dbanie o środowisko, w którym dorastają maluchy, przekłada się na ich późniejsze preferencje estetyczne. W życiu dorosłym, zarówno  pracując (w obiektach takich jak biura, hale, magazyny, fabryki), odpoczywając (obiekty spa), poświęcając czas na naukę (szkoły, uczelnie) lub rozrywkę (kina, muzea, sale koncertowe) – stale spędzamy czas w zamkniętych pomieszczeniach. Dlatego tak ważne jest, aby były one jak najbardziej przyjazne człowiekowi i zapewniały komfort przebywania w nich. Estetycznie urządzone pomieszczenia działają motywująco bądź relaksująco, w zależności od ich przeznaczenia, a to pozytywnie wpływa na ludzką psychikę.
 
* J. Pile, Historia wnętrz, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2013 (wydanie drugie), s.10-11.

 

fot. Kaboompics