Ciężko w to uwierzyć, że czas tak szybko mija! Już niedługo minie rok, odkąd przeniosłam bloga z blogspota na własną domenę. Stale dostaję od Was zapytania w tej sprawia a ja nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi, bo najzwyczajniej w świecie totalnie nie znam się na sprawach blogowania od strony informatycznej. Dlatego jakiś czas temu prosiłam Was na snapie (jola-dk) o zadawanie pytań dotyczących przenoszenia bloga na własną domenę oraz zakładania firmowej strony internetowej. Pytania te zadałam specjaliście w tej dziedzinie i całość zebrałam w jednym poście. 😉

fot. Magdalena Widenka

Przeniesieniem mojego bloga i aktualnie jego obsługą zajmuje się firma AB Promotions. Ich usługi mogę polecić Wam z czystym sumieniem. Podczas przenoszenia bloga nie utraciłam żadnych treści ani komentarzy czytelników, co było dla mnie bardzo ważne. W kwestii firmowej strony internetowej nie bardzo mogę się wypowiedzieć, bo na chwilę obecną nie mam potrzeby aby takową posiadać. Miałam jednak przyjemność współpracować z AB Promotions podczas tworzenia stron www dla moich klientów i zapewniam, że współpraca ta przebiegła pomyślnie a klienci zadowoleni są z efektu końcowego. Realizacje tej firmy znajdziecie na ich stronie internetowej.

Jeżeli planujecie założyć stronę www własnej firmy, założyć profesjonalnego bloga bądź przenieść obecnego z bezpłatnej platformy na własną domenę to koniecznie przeczytajcie tego posta! – nie tylko dowiecie się z niego wszystkich niezbędnych informacji, ale także zyskacie spory rabat jeżeli zdecydujecie się skorzystać z usług AB Promotions! [Ceny podane w poście obowiązują do końca lipca 2016 roku (aby skorzystać z przedstawionych cen, do tego czasu należy podpisać umowę – realizacja może nastąpić nawet do końca roku 2016). Jeżeli traficie na tego posta w momencie, gdy terminy te będą już nieaktualne to powołajcie się na bloga JOLA-DK.COM – na pewno będziecie mogli liczyć na rabacik. ;)]

 

1. Czy da się przenieść bloga z blogspota na własną domenę, nie tracąc przy tym treści i komentarzy?

Oczywiście, da się przenieść wszystkie treści, aczkolwiek jeśli ktoś nie ma doświadczenia z programowaniem i wordpressem od strony technicznej, to odradzam próbować, gdyż łatwo można stracić cenne dane. Podczas prac nad blogiem Joli przenieśliśmy wszystko w bezpieczny sposób, dzięki czemu starsze posty i komentarze pisane na blogspocie bez problemu wyświetlają się pod nowym adresem.

 

2. Co zrobić, aby czytelnicy wchodząc na starego bloga od razu zostali przeniesieni na nowego?

Wystarczy ustawić przekierowanie w ustawieniach Blogspota. Jak to działa? Sprawdźcie klikając stary adres bloga Joli – http://dk-homestudio.blogspot.com (celowo przekierowanie uruchamia się po krótkim czasie).

 

3. Czy na własną stronę należy przygotować nowe grafiki na nagłówek itp., czy istnieje możliwość wykorzystania starych materiałów?

Możemy skorzystać ze starych materiałów graficznych, jednak w cenie przenosin bloga zawieramy także wszelkie niezbędne grafiki, dlatego w przypadku gdy są one słabszej jakości lub ich proporcje nie będą zgodne z nowym szablonem, tworzymy nowe, ewentualnie wzorujemy się na poprzednich jeśli takie są wskazania klienta.

 

4.  Czy lepiej przenieść materiały z blogspota na własną domenę, czy może uruchomić bloga pod własnym adresem i umieszczać tam treści będące kontynuacją treści zamieszczanych na blogspocie?

To wszystko zależy od indywidualnych preferencji – jeśli jesteś związana/y ze starymi materiałami, jeśli są wartościowe – warto je przenieść i zachować ciągłość blogowania. Jeśli uważasz, że warto odciąć się przysłowiową grubą krechą i zacząć od świeżego bloga – to można startować od zera 🙂 W takim wypadku przekierowanie z blogspota na nową domenę nie jest wskazane – czytelnicy stracą możliwość wglądu do archiwalnych wpisów, więc zamiast przekierowania powinno się tylko poinformować odwiedzających o nowym blogu. Wybór metody należy do Ciebie!

 

5. Ile kosztuje przeniesienie bloga z blogspota na własną domenę a ile założenie nowego bloga, bez przenoszenia treści i komentarzy?

Świeża instalacja bloga to koszt w granicach 600 złotych netto, natomiast przeniesienie treści z blogspota wiąże się z dopłatą maksymalnie 200 złotych netto.

 

6. Czy blog korzystnie wpływa na pozycjonowanie firmowej strony? Warto go prowadzić jako formę promocji?

Wszystko zależy od ilości odwiedzających, a także od tego jak blog jest prowadzony. Odnośniki do strony firmowej w każdym poście tylko odstraszą odwiedzających i zdecydowanie nie poprawią ratingu strony, natomiast link w menu, pasku bocznym lub stopce plus wzmianki o ciekawych akcjach lub promocjach, jakie mają miejsce w Twojej firmie na pewno wzmocnią domenę w wynikach wyszukiwania.

 

7. Co powinno znaleźć się na stronie firmowej? Czy warto w ogóle tworzyć stronę www firmy, jeżeli nie będą pojawiały się na niej aktualności?

Prawidłowo stworzona strona internetowa firmy zawiera przede wszystkim dane kontaktowe, logo, informacje o działalności z podkreśleniem słów kluczowych dla danej branży. Warto też pokazać twarz firmy – pracowników, sekretarkę, którą można usłyszeć w słuchawce telefonu czy szefa 🙂 Dobrze sprawdzą się też wybrane realizacje. Nie polecam jednak korzystania z nadmiernej ilości animacji, przejść i masy grafik. Czy warto zakładać stronę, gdy nie wrzucamy aktualności? Oczywiście! To podstawowa forma reklamy, druga po wizytówce. Zastanów się, ile razy szukasz informacji o interesującej Cię usłudze w internecie?

 

8. Czy jest możliwość, aby na stronie firmowej samodzielnie wprowadzać informacje, czy każdorazowo należy prosić firmę o zmiany na stronie i płacić za usługę?

W przypadku, gdy klient prosi o możliwość dodawania aktualności/promocji, a strona nie jest nazbyt skomplikowana, korzystamy z silnika WordPressa do budowy witryny. Podpowiadamy jak, gdzie i co można edytować, szkolimy z obsługi strony, a w wypadku awarii lub błędów roczny serwis WWW jest u nas bezpłatny, tak więc bez obaw można samemu zająć się aktualnościami lub poprosić nas o pomoc!

 

9. Ile kosztuje założenie strony firmowej?

Koszt firmowej strony waha się w zależności od ilości materiałów i stopnia skomplikowania, zazwyczaj od 800 do 1900 złotych netto. W cenie zapewniamy domenę, hosting, skrzynkę e-mail oraz roczny serwis witryny. Wizytówka z kilkoma podstronami oraz aktualnościami to koszt w granicach 1200 złotych netto.

 

fot. Magdalena Widenka