Ostatni post, w którym opisałam 9 POWODÓW, DLACZEGO WŁASNY BIZNES NIE JEST TAKI FAJNY, JAK GO MALUJĄ spotkał się z Waszym zainteresowaniem, co wnioskuję po ilości otrzymanych od Was wiadomości (za wszystkie serdecznie dziękuję! :)). Obok słów wsparcia i niesamowitej motywacji otrzymałam również sporo pytań od osób, które dopiero stoją przed podjęciem tej ważnej decyzji. Postawiłam pociągnąć temat i podzielić się z Wami moim krótkim doświadczeniem.

Długo zastanawiałam się, czy prowadząc własną działalność zaledwie rok jestem odpowiednią osobą do stworzenia tego cyklu postów ale ostatecznie uznałam, że jak najbardziej! W końcu kto lepiej wprowadzi do świata biznesu osoby raczkujące w tym temacie niż osoba, która sama jest na starcie? Z upływem czasu inaczej patrzy się na pewne kwestie i wtedy ciężko dawać rady początkującym, gdy samemu jest się już na innym etapie. Poza tym, chociaż swój biznes prowadzę dopiero od roku, zawodowo zajmuję się promocją marek więc sporo przemyśleń na ten temat siedzi w mojej głowie. 🙂

Podzielę się z Wami informacjami na temat tego ile faktycznie kosztuje założenie działalności, czy warto rezygnować z etatu, jak to jest z tymi pracownikami i podzielić się moimi sposobami na efektywne zarządzanie czasem. Zacznę jednak od pytania, które pada najczęściej i od którego wszystko się zaczyna – JAKI JEST POMYSŁ NA SPRAWDZONY BIZNES?

 

magazines-desk-work-workspace-large

 

Daruję sobie wprowadzanie napięcia i snucia wizji na temat tysiąca pomysłów na sprawdzony biznes tylko po to, aby pod koniec posta je obalić. Powiem wprost to, co nie dla wszystkich jest oczywiste – POMYSŁ NA SPRAWDZONY BIZNES NIE ISTNIEJE!

Biznes to nie ciasto! Nie ma na niego przepisu, który gwarantuje osiągnięcie celu. Nie ma jasno wytyczonej ścieżki – tutaj każda droga może okazać się właściwym wyborem lub ślepym zaułkiem.

 

JAK UNIKNĄĆ ZNALEZIENIA SIĘ W TYM ŚLEPYM ZAUŁKU?

Przede wszystkim należy unikać ludzi, którzy starają się wmówić, że istnieje rozwiązanie idealne, które sprawdza się w 100% przypadków. Owszem, istnieją sposoby będące gwarancją pewnego przychodu i warto wykorzystać je jako sposób na zorganizowanie środków finansowych po to, aby móc działać w wybranym przez siebie kierunku. Biznes prowadzony bez pasji i zaangażowania ma szansę utrzymać się na rynku maksymalnie 3 lata…

 

JAK ODNALEŹĆ W SOBIE PASJĘ, KTÓRĄ WARTO PRZEKSZTAŁCIĆ W BIZNES?

Wbrew pozorom to wcale nie jest takie proste! Bardzo często ludzie posiadają talenty jednak nie dbają o ich rozwój przez co nie mają wystarczających kompetencji, aby móc zarabiać na swoim hobby. Wiele zdolnych osób, które świetnie poradziłoby sobie z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej nie robi tego, bo nie zauważa możliwości, które są na wyciągnięcie ręki.

 

JAK TO ZMIENIĆ?

  1. ROZWIJAJ TALENTY / ZAINTERESOWANIA – jeżeli posiadasz zdolności manualne i pięknie szyjesz to czemu nie robić tego profesjonalnie? Zapisz się na kurs i zyskaj nowe umiejętności (a przy okazji kontakty). Nie czekaj na „dobry moment”, bo taki nie przyjdzie nigdy. Nie patrz na swoją przeszłość bo to, że jesteś aktualnie wykonujesz inny zawód nie oznacza, że nie możesz zupełnie zmienić branży w której pracujesz, jeżeli od dawna o tym marzysz. Jeżeli już dzisiaj zaczniesz pracę nad sobą to za rok o tej porze Twoje umiejętności znacznie się rozwiną. Jeżeli nie zrobisz nic, za rok o tej porze nadal będziesz powtarzać tą samą mantrę, jak to inny mają fajnie bo robią to co lubią. I że Tobie podobało by się szycie sukienek lub poszewek ale nie masz odpowiednich kwalifikacji. Zapisz się na kurs, kup odpowiednią literaturę i samouczki w danym temacie, a jeśli nie masz na to pieniędzy to korzystaj z darmowych źródeł wiedzy – one istnieją i często są bardzo wartościowe!
  2. Jeżeli już zajmujesz się czymś hobbystycznie to NIE KRYJ SWOICH ZAINTERESOWAŃ – podczas spotkań z rodziną czy znajomymi mów otwarcie o swoim hobby. Podziel się informacją na temat tego jak lubisz spędzać czas wolny i zaprezentuj efekt swojej pracy – nigdy nie wiesz kiedy ktoś będzie potrzebował pomocy w danym temacie i dzięki temu będzie wiedział, aby pomyśleć o Tobie. Na przykładzie szycia – jeżeli tworzysz coś ładnego nie wstydź się wręczać tego jako prezent! Nawet wręczony bez okazji z pewnością ucieszy obdarowanego, który będzie miał okazję zobaczyć co tworzysz i być może poleci Cię swoim znajomym. Jeżeli zostaniesz doceniony a Twoje prace spodobają się ludziom, nim się obejrzysz a otrzymasz tyle zleceń, że sprawdzone pomysły na biznes przestaną Cię już interesować.
  3. BĄDŹ OTWARTY NA TO, CO PRZYNOSI CI ŻYCIE! – jestem przykładem osoby, która całe życie wiedziała co chce robić, a teraz zajmuję się czymś skrajnie innym i… jestem szczęśliwa! Czasem zupełnie przypadkowo można odkryć nowe zainteresowania, co nie oznacza rezygnacji ze starych. Bardzo ważne jest aby wyjść do ludzi, być otwartym na nowe doświadczenia i nie zamykać się na nie. Wierzę, że każdy posiada zapisaną historię swojego życia tylko z naszym życiem jest trochę jak z labiryntem – jedni szybko docierają do celu a inni krążą wokół nieświadomi, że cel jest tak blisko. Decyduje, które podejmujemy zbliżają lub oddalają nas od tego, co nam jest pisane ale najgorsza jest bierność! Nie warto odwracać się od zaistniałych możliwości tylko dlatego, że są sprzeczne z wyobrażeniem na temat naszego życia – to, że są inne nie oznacza, że są gorsze!

 

Nie ma sensu powielać biznesu innych tylko dlatego, że im się udało. Przecież to bez sensu spędzać całe dnie na robieniu czegoś, czego się nie lubi! Pierwszym etapem do stworzenia pomysłu na biznes jest odkrycie swoich zainteresowań i rozwijanie ich. Gdy jest się świadomym swojej wartości dużo łatwiej jest podjąć decyzję o tym, aby zacząć zarabiać na tym, co się lubi. Oczywiście do założenia działalności gospodarczej niezbędne są pieniądze ale o tym napiszę innym razem. 🙂