W ostatnich postach dotyczących biznesu (TU i TU) trochę się rozpisałam. Dzisiaj będzie krótko i na temat.

Być może zdarzyło się Wam czytać opowieści z serii „od zera do milionera”. Prawda jest niestety zupełnie inna – ciężko jest ruszyć z własną działalnością gospodarczą nie mając na to środków finansowych. Nawet jeżeli istnieje niewielu szczęśliwców, którym naprawdę się to udało, warto się zastanowić czy aby na pewno podążać ich śladem…

 

JAKIE OSZCZĘDNOŚCI WARTO MIEĆ, DECYDUJĄC SIĘ NA ZAŁOŻENIE WŁASNEJ FIRMY?

  • składki ZUS – przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy płacą tzw. „zus preferencyjny”. Obecnie składki te wynoszą 465,28 zł miesięcznie (176,33 zł składka społeczna i 288,95 zł składka zdrowotna). Jeżeli przedsiębiorca nie posiada innego źródła dochodu niż firma, z którego mógłby opłacać składki w razie ewentualnego niepowodzenia, powinien on odłożyć równowartość sześciu miesięcy składek w ramach zabezpieczenia – jest to dobry okres czasu na rozwinięcie się i ocenę, czy firma ma siłę przebicia na rynku (i czy jej właściciel ma do tego odpowiednie predyspozycje). Sześciomiesięczne składki ZUS to kwota w wysokości 2 791,68 zł.
  • księgowa/y lub biuro rachunkowe – to wydatek, z którego wiele początkujących firm rezygnuje. W moim odczuciu niesłusznie – warto zapłacić komuś kompetentnemu niż płacić kary za źle wypełnione, źle rozliczone lub złożone w niewłaściwym terminie dokumenty. Koszt prowadzenia księgowości to ok. 150 zł miesięcznie i podobnie jak w przypadku składek za ZUS, warto zabezpieczyć się na kolejne pół roku do przodu, co daje kwotę 900 zł.
  • strona www – co tu dużo mówić – strona internetowa jest wizytówką firmy i pozwala dotrzeć do potencjalnych klientów. Koszt stworzenia strony www to min. 1 000 zł (nie wspominając o późniejszym jej pozycjonowaniu). Jeżeli działalność dotyczyć ma prowadzenia sklepu internetowego to na jego stworzenie trzeba doliczyć kolejne kilka tysięcy (chyba, że sklep prowadzony będzie na platformie, co daje kilkaset złotych rocznie).
  • materiały reklamowe – wizytówki, ulotki, teczki czy inne gadżety reklamowe w postaci długopisów z logo firmy i opłaty na niskobudżetowe reklamy w sieci lub w prasie – koszty poniesione „na start” to kolejne ok. 1 000 – 2 000 zł.
  • kasa fiskalna – jeżeli działalność gospodarcza będzie obejmowała sprzedaż produktów, zakup kasy fiskalnej będzie koniecznością. To wydatek ok. 1 500 zł.
  • biuro lub magazynjeżeli wynajem magazynu bądź biura okaże się niezbędne do prowadzenia wybranej działalności gospodarczej, również warto posiadać środki umożliwiające opłacenie wynajmu na kolejne kilka miesięcy (umowę z reguły podpisuje się na określony czas a jej zerwanie niesie za sobą kary finansowe). Koszt wynajmu to od kilku do kilkunastu tysięcy złotych w skali pół roku (w niektórych miastach może to być nawet koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, jeżeli mowa o dobrej lokalizacji i dużej powierzchni użytkowej). Do tego niejednokrotnie dochodzi odświeżenie lokalu i jego umeblowanie. Nie podaję orientacyjnych kosztów wynajmu lokalu pod działalność gospodarczą, gdyż jest ona skrajnie różna w zależności od rejonu.

 

Podliczając, założenie działalności gospodarczej to koszty w okolicach 6 000 – 7000 zł w ciągu pierwszych sześciu miesięcy. Koszt ten wzrasta w przypadku konieczności zakupu kasy fiskalnej bądź wynajmu lokalu. Oczywiście nie wszyscy decydujący się na założenie firmy posiadają oszczędności na ten cel jednak warto przemyśleć tę kwestię – czasem lepiej zdecydować się na własny biznes nieco później ale mieć zabezpieczenie finansowe, które uchroni przed zawieszeniem działalności po pierwszym miesiącu jej prowadzenia.